Мақсат – биологияны терең зерттеу
Ұйымдастырылған дөңгелек үстел ҚазҰУ-дың биология және биотехнология факультеті студенттерінің білім алу деңгейін анықтауға, қазіргі таңдағы биология саласындағы маңызды мәселелерді талқылауға және студенттік өмірдің бет-бейнесін ашуға бағытталды. Сұхбат берушілер аталмыш факультеттің 2-курс студенттері: Диляра Жұмаділова, Арайлым Жұманова, Назерке Кемал.
– Қазақ ұлттық университетіне түсулеріңіздің басты себебі қандай? Биология мамандығын неліктен таңдадыңыздар?
Назерке: Менің биологияға деген қызығушылығым 11-сыныпта басталды. Сол кездің өзінде көптеген универлерді аралап шықтым. Десе де, осы ұлттық университетті таңдағаныма өкінбеймін.
Арайлым: Осы мамандыққа қызығушылығым әпкемнің мамандығына деген қызығушылықтан басталды. Ол Қазақ ұлттық университетінде биология және биотехнология факультетінде оқып, академиялық ұтқырлық арқылы шетелде, Франция мен Италияда білім алып келді. ҰБТ-ға дайындалу барысында биологияға деген ынтам одан әрі ашыла түсті.
Диляра: Негізінен, 11-сыныпта педагогика мамандығына қызыққанмын. Кейінірек осы факультеттің ғылыми бағытына түстім. Биология мамандығының салаларын жан-жақты зерделеп оқыту себебінен, магистратурада педагогика бағытын оқып, келешекте қалауым бойынша жұмыс атқара алатыным қуантады.
– «Жылдар өтсе мейлі ғой, өте берсін! Сәттер өтіп барады, осы қиын!» демекші, қазіргі студенттік өмір қалай өтуде?
Назерке: Қазіргі таңда биология мамандығының салаларын өтіп жатқандықтан, сабақ барысы өте қызықты. Бүгінде биохимия, ботаника, зоология салаларын зерттеудеміз. Студенттік өмірімізді барынша саналы түрде өткізудеміз.
Диляра: ҚазҰУ студенттік ұйымдарымен де танымал. Біз үшеуміз де «Сенат» деген ұйымдамыз. Бұл ұйым әр факультетте «мәслихат» деп бөлінетіні белгілі. Сабақтан тыс уақытта студенттік өмірімізді қызықты – tea timе, teambuiling сынды жобалармен өткіземіз.
– Бұл ұйымдарға мүше болу сабақтарыңызға кедергі келтірмей ме?
Арайлым: Кедергі келтірмейді. Бәрін қатар алып жүру қолымыздан келеді. Белсенді болу бізге жаңа, жақсы орта береді. Соның арқасында басқосулар, жиындар ұйымдастырып, көңілімізді көтеріп, уақытымызды тиімді өткізе аламыз.
Диляра: Бұл ұйымдарға қатысу арқылы студент өзінің өнерін ортаға салып, ішкі дарынын жетілдіре алады. Өзім ұйымға қосылып, суретшілік қабілетімді ояттым.
– Сабақ уақытында қандай зертханалық тәжірибемен айналысасыздар?
Арайлым: Қазір біз биология, гистология, биохимия, зоология, ботаника сынды пәндерді оқимыз. Жасуша тақырыбын толығымен қарастырып, күн сайын білім деңгейін бір сатыға көтереміз.
Назерке: Сонымен қатар бізде 1-курстан кейін далалық практика өткізілді. Ол жерде теориямен оқығанды көзбен көрдік. Өсімдіктерді зерттеп, олардың систематикасын жаттап, қызықты ақпарат жинадық.
Диляра: Зертханалық жұмыстарда шаян, тышқандардың іш құрылысын, механизмін зерттейміз.
– Факультетте елең етер қандай жаңалықтар бар?
Арайлым: Екінші курста белгілі бір студенттер сабақ барысында ғылыми жұмыстармен айналысады. Мысалы, олар түрлі бактериялардың штамдарын жасап, көптеген зерттеулер жүргізеді.
Диляра: Генетиканы алсақ, біздің құрбыларымыз шыбынның көбеюін зерттейді. Өз әлеуметтік желілерінде тәжірибелерімен бөліседі.
Назерке: Зоология кафедрасында үлкен мұражай бар. Онда бұрынғы жануарлардың қалдықтары, өсімдіктер жинақталған. Жақында сол мұражайды көріп, оқуға деген зейініміз ашыла түсті, сіздерге де көруге кеңес беремін.
– Болашақта биологияның қай саласын меңгеруді жоспарлап отырсыздар?
Назерке: Мен ботаника саласын таңдаймын. Себебі мені өсімдіктер, олардың тіршілігі қызықтырады.
Арайлым: Гистология ұлпаларды зерттейді. Болашақта экстракорпоралды ұрықтандыру бағытынды жұмыс істеп көргім келеді. Ол жасанды түрде ұрықтандыру, сәбиді дүниеге әкелу жолдарын қарастыратын бағыт екенін айта кетейін.
Диляра: Ботаника бағытында тіпті бизнес ашуға мүмкіндік бар. Шай өндірісі, дәрілік өсімдіктерді шығаруға болады. Мысалы, Корея косметикасымен белгілі. Олардың барлығы біз сияқты биологтар мен бизнес иелерінің бірігуімен өндіріледі. Бұл жұмыс біздің де қолымыздан келетіндіктен, ботаниканы таңдаймын.
– Сәттілік серік болсын, қыздар!
Альмира БАУЫРЖАНҚЫЗЫ,
журналистика факультетінің 2-курс студенті